13 rezultate

Krenaria e shqiptarëve në këmbët e lojtarëve

on 09/10/2015 - 05:48 pm

Nga: MARK MARKU
Besoj, në këtë moment, gjithë Shqipëria është e heshtur ashtu si shpirti im prej tifozi të humbur. E heshtur si shtëpia ime me televizor të fikur, pasi nuk e duroj më pamjen që vjen prej atij stadiumi që po braktiset pak nga pak prej tifozëve të pikëlluar. E heshtur si bulevardi “Dëshmorët e Kombit” i përndezur deri pak momentesh nga mijëra të rinj që kishin ngarendur të festonin fitoren kundër Serbisë. Të heshtur dhe të pikëlluar, sepse ekipi ynë kombëtar u mund në një ndeshje futbolli. Deri kët ...

Bomba e Baba Takut: Vendi drejt destabilizimit, ka skenar për të goditur Metën

on 28/09/2015 - 04:30 pm

Një letër e cila paralajmëron destabilizimin e vendit, nga kryetari i Komisionit Parlamentar të Sigurisë, deputeti i LSI, Spartak Braho, gjendet në duart e drejtuesve më të lartë të shtetit shqiptar.Burimet flasin se Braho, i ka shprehur Presidentit të Republikës, Kryeministrit, ministrit të Drejtësisë, Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë, Prokurorit të Përgjithshëm dhe drejtorit të SHISH, shqetësimin për një skenar që sipas tij mund të destabilizojë vendin.Mësohet se Braho thekson se ka prova të sigurta që perso ...

A po kuptojnë gjë qytetarët?

on 26/09/2015 - 04:49 pm

Nga: PREÇ ZOGAJ
Fjala është për skandalin e ish-CEZ-it, që në shpërthimin me gulshe, si të një fontane, po përcakton bashkë me disa skandale të tjera vjeshtën me stuhi të këtij viti në politikën shqiptare.Ka qenë një labirint qëkurse ka nisur në vitin 2010 kjo historia e CEZ-it çek, që erdhi e na bëri një bajgë të stërmadhe në vendin tonë të vogël. Ka mbetur një mishmash deri ditën e përzënies nga qeveria shqiptare tre vjet më vonë, tamam si ato telat e ngatërruar të lidhjeve të l ...

A nuk zgjedh një parti më të mirët në përfaqësimet e saj politike?

on 15/09/2015 - 02:00 pm

Nga Rexhep Meidani
Partitë politike janë shfaqur në fund të shek. XVII dhe në fillim të shek. XVIII. Revolucioni industrial dhe avancimi i demokracisë, me ndërtimin gradual të kombeve të industrializuara, i dha hov përfshirjes masive qytetare dhe rolit në rritje të partive politike. Vetë struktura e sistemit partiak dhe organizimi brenda partive politike, në kuadër të shtetit komb, ka mishëruar në kohë nivelin e demokracisë, përfshirë dhe lidhjen konkrete parti-qeverisje. Por, cili është misioni e objektivi i partive? Së pari, për të garantuar fuqi e nd ...

Pas krahëve të Ilir Metës

on 10/09/2015 - 08:50 pm

Nga: AGRON GJEKMARKAJ
Pas krahëve të Ilir Metës zien një intrigë e madhe. Një thashethemnajë politike është ulur mes nesh prej kohësh. Edi Rama dhe enturazhi i tij duket se janë arkitektët e kësaj ngrehine. Mozaikut nuk i mungojnë ngjyrat e ndërkombëtarëve. Nevoja për të mbajtur pushtetin dhe frika se mos nga i njëjti e humbasin atë sjell një çoroditje alogjike. Për Ilir Metën kanë nevojë të gjithë dhe sapo e përmbushin atë (nevojën), i zapton dhe udhëheq frika, i ndezullon ideja si mund t’ia hedhin, jo nga ndonjë p ...

Ç’është ky shtet i turpshëm?

on 07/09/2015 - 09:36 am

Nga Spartak NgjelaÇeshtë ky shtet i turpshëm? Si ka mundësi që të drejtohemi nga njrëz që nuk kanë asnje minimim përgjegjësie? Si mund të jetohet në një vend pa gjyqtarë, pa deputetë, pa prokurorë: pa Ligj që të të mbrojë, pa një klasë poitikë që të dijë pse është e tillë? E pra, megjithatë shqiptarët jetojnë. Por me mendje të ngritur për të ikur nga Shqipëria: pa asnjë shpresë; sepse të gjitha ata që përmënda më lart vjedhin e vjedhin pa pushim. Dhe nuk e dinë as ata ...

A mund ta luftojë evazionin qeveria e evazionit?

on 06/09/2015 - 07:22 pm

Nga PREÇ ZOGAJ
A ka pasur turizëm këtë vit në Shqipëri? Pyetja duket pa kuptim. “Po”, përgjigjen të gjithë, duke pasur parasysh radhët e gjata të makinave nga Kosova, dyndjen tashmë rituale të vëllezërve tanë drejt bregdetit të vendit amë, kthimin ritual të mijëra e mijëra emigrantëve që vijnë çdo verë për pushime në Shqipëri, turistët e huaj që nuk mungojnë asnjë sezon, edhe pse jo të shumtë në numër, turizmin e brendshëm. Ministria përkatëse ka shifrat reale të numri ...

Sokaku i të Marrëve në Tiranë

on 26/08/2015 - 04:38 pm

Nga Kastriot Myftaraj
Sokaku i të Marrëve në Tiranë është rruga kryesore e ish-Bllokut të famshëm ku banonte udhëheqja komuniste e Shqipërisë. Pikërisht në nisje të këtij segmenti rrugor ishte postblloku (checkpoint) i ruajtur nga ushtarët e Gardës së Republikës dhe oficerët e Sigurimit të Shtetit, që ishte hyrja kryesore për në Bllokun e Udhëheqjes, siç quhej kjo zonë e mbyllur. Atje nuk mund të hynte askush që nuk ishte i ftuar nga “zotat” e “Olimpit’ komunist. Zyrtarisht ky është segmenti i rrugës “ ...

Shkurtimi i buxhetit, legalizim i evazionit

on 22/08/2015 - 02:09 pm

Nga: Preç ZogajFakti i rënies në pikiatë të të ardhurave nga Tatimet dhe Doganat, mbi njëqind e pesëdhjetë milionë dollarë në shtatë muaj, e ka shtyrë qeverinë Rama-Meta të ndërmarrë rishikimin e buxhetit për pjesën e mbetur të vitit. Kjo nënkupton shkurtimin e një numri të madh projektesh, si dhe zvogëlimin e hyrjeve në arkën e shtetit, si një masë që do të synojë të përputhë sa të jetë e mundur planin e ulur me të ardhurat faktike, pra, për ta thënë ndryshe, të driblojë dë ...

Jozefina me uniformë lufte dhe Basha me rroba banje

on 19/08/2015 - 02:11 pm

Nga: Andi Bushati
Opozita e opozitës së Bashës duket se po bën një kapërcim 180 gradësh duke e sulmuar kreun e ri të PD-së, fillimisht nga pozicione të të moderuara dhe tani pas humbjes së zgjedhjeve lokale, nga një këndvështrim radikal.  Pra në më pak se dy vite lideri i ri i PD-së e ka parë veten të shigjetohet në të majtë dhe në të djathtë të vet. Fillimisht qenë një grup deputetësh, të cilët duke mos miratuar mënyrën se si ai u katapultua në krye të partisë, mënyrën se si ai afroi njerë ...